Digitalizace hýbe světem. Není to žádný nový trend, ale standard, který výrazně ovlivňuje byznys společností. Uvědomujeme si, že digitální transformace by měla být důležitou součástí každé organizace, která chce prosperovat. Co však ukazuje praxe? Zajímalo nás, jak mají zvládnutou digitalizaci firemních procesů české a slovenské společnosti. Proto jsme ve spolupráci s výzkumnou agenturou Brand Brothers uskutečnili průzkum, který aktuální situaci zmapoval.
Průzkum byl realizován na vzorku 300 českých a 200 slovenských největších společností, jejichž předmětem podnikání není IT nebo finanční zaměření. Zároveň mají obrat alespoň 500 milionů korun, respektive 10 milionů tisíc EUR a počet zaměstnanců je vyšší než 200, případně 150. Respondenty v těchto firmách byly CIO a CTO.
Ukázalo se, že v České republice se otázkou digitalizace interních procesů zabývá 90 % dotázaných firem, na Slovensku 88 % firem. Mezi digitalizované interní procesy patří záležitosti, jako jsou dokumenty, smlouvy, žádanky nebo office management. Naopak více než 60 % složitějších a komplexnějších procesů si organizace stále řeší e-mailovou komunikací nebo písemně, zatímco právě jednoduché procesy jsou více než z 50 % digitalizovány v obou zemích.
Právě při složitějších procesech Slovensko dvojnásobně zaostává za Českem. „Existuje několik důvodů, proč firmy stále řeší některé procesy primárně e-mailem nebo papírově. Mezi nejčastější příčiny patří chybějící strategie pro digitalizaci, nedostatečné kapacity interních zaměstnanců a v neposlední řadě i potřebné investice. Mnohé firmy proto netuší, jak začít s digitalizací. Přitom s analýzou aktuálních procesů a přípravou digitální strategie jim umí pomoci společnosti našeho typu,“ komentuje Katarína Vydrová, CEO CZ & Enterprise Business Lead společnosti Millennium, člen skupiny Soitron Group.
Podle výsledků průzkumu jsou obou zemích brzdou digitalizace i problémy s automatizací dokumentů – převod papírových dokumentů do digitální formy, s tím spojené otázky dostatečného úložiště a zachování legislativní formy (bezpečnost). Dále je to složitost firemních procesů a různorodost používaných systémů.
Je všeobecně známo, že společnosti s konzervativnějším prostředím jsou méně otevřené ke změnám oproti moderním progresivním společnostem. Proto ochota vynaložit čas a investice do rozvoje je u nich mnohdy menší. „Ačkoli neztrácejí byznys kvůli nesprávně nastaveným procesům, s efektivními procesy mohou snáze získávat nové zákazníky. Zastaralé procesy způsobují společnostem stagnaci,“ uvádí Katarína Vydrová.
V dnešní době již realizace projektů v této oblasti netrvá měsíce, protože s využitím agilního přístupu a platformy společnosti Microsoft lze řešení dodat v poměrně krátké době. „Z našeho pohledu nemají společnosti na co čekat a měly by začít s digitalizací co nejdříve,“ uzavírá výsledky průzkumu Katarína Vydrová.
Pokud vás zajímá, jak mají uchopenou digitalizaci vybrané společnosti ze Slovenska a Česka, stáhněte si PDF. Naleznete v něm obsáhlejší výsledky našeho průzkumu.
Hledáte spolehlivého IT partnera, který vám pomůže s digitální transformací firemních procesů? Neváhejte nás kontaktovat. Náš tým si společně s vámi projde vaše požadavky a navrhne nejvhodnější řešení.