V Millenniu pracuje takřka od založení firmy. Jeho práce ho naplňuje a jiným radí, že pokud se chtějí vydat na podobnou cestu, měli by mít o ní upřímný zájem. Řeč je o našem programátorovi Peťovi Kresánkovi, se kterým jsme si popovídali nejen o tom, jaké je to být při rozběhu čehosi nového, ale také o tom, co znamená být programátorem dnes.
Zatím jste si na našem blogu mohli přečíst rozhovor s test analytičkou Katkou, hlavou supportního týmu Peťom, konzultantkou Madlen a Delivery Manažerem Vladkom. Dnes vám přinášíme rozhovor s naším programátorem Peťem.
Před lety vše fungovalo jinak. Dokonce i pohovor se uskutečnil v mém dětském pokoji, když jsem ještě bydlel s rodiči. Teď si na to s kolegy vzpomínáme jako na vtipnou příhodu, ale tehdy to bylo normální. Zejména proto, že jsem Mira, našeho CEO, už v té době znal. Takže když k nám domů přišel s nabídkou pracovat v Millenniu, chopil jsem se příležitosti. Popravdě, docela jsem netušil, do čeho jdu. Jelikož jsem už tehdy pracoval, odejít ze zaměstnání a stát při rozběhu zcela nové firmy, byl i risk. Ale moc mě to lákalo. Byl jsem nadšený i proto, že se rýsovala práce na zajímavých projektech, v rámci kterých chtěli kluci tvořit internetové stránky. To bylo v té době přelomové a na Slovensku ještě nevídané. Začal jsem v Millenniu jako programátor a jsem na této pozici až dodnes.
Webové stránky, které jsme zpočátku vytvářeli, byly jednoduché. Sice se to stále považovalo za něco pokrokového, my jsme chtěli víc. Historicky jsme používali různé programovací jazyky jako ASP, Pascal, C++, ale velká změna přišla v roce 2002, kdy jsme se zaměřili na Microsoft technologie. Patřili jsme mezi první firmy na Slovensku, které začaly používat technologie jako C# či ASP.NET.
To všechno byly časy, kdy jsme toužili vytvořit něco inovativního. Podařilo se nám to také díky CMS platformě Arnia, kterou jsme sami navrhli. Díky naší houževnatosti jsme získali skutečně významné zákazníky, například VÚB banku, Národnú banku Slovenska či Slovak Telecom.
Těšili jsme se z každé novinky v IT oblasti. Informace jsme čerpali převážně z knih a učili jsme se zejména praktickým zkoušením. YouTube vznikl trochu později, takže jsme to neměli až tak jednoduché jako dnešní generace. Mělo to své kouzlo – to nadšení a radost z úspěchu, když jsme se posunuli o krok dál.
Samozřejmě má práce i dnes přináší mnohé výzvy. Rozdíl je v tom, že aktuálně máme přístup k informacím „jako na podnosu“ a je jich tolik, že je často důležité vybrat si z nich a zaměřit se na to, co člověka nejvíce naplňuje. Svět IT postupuje rapidní rychlostí a té se musíme přizpůsobit, chceme-li zůstat mezi těmi nejlepšími v našem oboru.
Přešel jsem od vývoje aplikací k implementaci a integraci systémů postavených na Microsoft technologii. Aktuálně programuji datové integrace pro největší společnosti finančního trhu, jakými jsou ČSOB či Slovenská sporiteľňa.
Přestože by se mohlo na první pohled zdát, že práce programátora je většinou o individuální činnosti, není tomu tak. Velkou roli zde hraje spolupráce. Většinou pracujeme v menších týmech a navzájem se doplňujeme. Například, pokud se neumím v projektu „pohnout z místa“ a potřebuji poradit, často pomůže pohled zvenčí – tedy kolega, kterého poprosím o radu, a nemusí se vůbec vyznat v programování, může být v expert v něčem jiném, ale jeho pohled na daný problém, může i mě navést k řešení.
Oceňuji tuto sounáležitost, která vládne v naší firmě. Spolupráci napomáhá i agilní způsob řízení projektů a každodenní ranní „stand up, na kterém si povíme, na čem aktuálně každý z nás pracuje a zda potřebuje s něčím pomoci.
Takže moje práce je mix – určitě jsem zodpovědný za svou část práce, ale neznamená to, že jsem na všechno úplně sám. Projekt pokračuje jen v tom případě, kdy každý z týmu ví, co má dělat a jak to má dělat.
Výhodou je to, že nedělám celé roky to samé. Mé zaměření v rámci programování se měnilo lety a také samotné programování se vyvíjelo. Asi i proto jsem neměl pocit, že bych potřeboval změnu. Samozřejmě, Millennium se také měnilo – z malé firmy s pár lidmi se stala stabilní společnost, která rozvíjí byznys i za hranicemi. To mi také vyhovuje, protože dnes už mám rodinu, kterou potřebuji zajistit.
Takže stereotyp jistě nezažívám, co mě také motivuje. Přestože jsem při mém 20. výročí ve firmě dostal vlastní inventární číslo, nemám pocit, že bych byl tolik let v jedné firmě. 😀 Líbí se mi, že ačkoli se lety hodně změnilo, podstata zůstává stejná. V Millenniu panuje přátelská, mohl bych říci, že až rodinná atmosféra. Pracovní vztahy se mění také na kamarádské, což je velmi fajn.
V první řadě musí tato práce člověka bavit. Programátor se dokáže léty vypracovat na zkušeného odborníka, ale mnohem snazší mu to půjde, když bude mít o to upřímný zájem. Kromě technických dovedností by bylo fajn, aby měl v sobě to „lidské“ – ve smyslu, aby uměl vycházet s lidmi. Protože na projektech pracujeme v týmech, soudržnost a vzájemná podpora jsou také důležité faktory. Pak už to půjde krok po kroku – chuť učit se, postupovat, spolupracovat budou hnát člověka za tím, po čem touží.
Děkuji ti za velmi inspirativní rozhovor!
Bližší informace o otevřených pozicích naleznete na naší webové stránce v části Kariéra.
Hledáte spolehlivého IT partnera, který vám pomůže naplnit vaše byznys cíle? Neváhejte nás kontaktovat. Náš tým si společně s vámi projde vaše požadavky a navrhne nejvhodnější řešení.